collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 02:14:00 AM]

The first post content
Еден мој пријател сака да почне бизнис со акваристика, слушајчи ме мене цело време за аквариумот го зајаде пак да го активира аквариумот дома, ама и на таван.
Идејата е да изведе во таванската соба 6-8 акваримучиња, кои по мој совет би биле помали и пониски, за разлика од неговата желба да има два долги акватиуми, сепак на има две метални полици од колонијал кои се 1,5 метри долги и појачани со дополнително заварување и подлога од штици би биле доволни за да издржат. значи подобро 3*50литри=150л отколку два долги аквариуми со по 150литри.
Аквариумите засега ќе бидат за растенија (што значи едвај чекаме Профито да стигне) и наместо риби мојот предлог е да чува ракчиња кои се многу побарани на пазарот.
Големина на аквариумите би била 40см должина 30висина и 30 широк значи 36 литри.

Засега проблемот е како да се изведе цел овој систем и како предвреме да се решат проблемите пред да се појават, нели се е во планирањето. На пр.филтрацијата, дали за секој аквариум засебно па со една воздушна пумпа во секој аквариум по еден сунгер или еден надворешен канистер/филтер.

Во темата на ДимитарЈ има многу убави слики ама ако може да пиши со кои проблеми се соочува секојдневно многу би помогнало.

Link

Author Topic: Совет за изградба на аквариуми за одгледување на Растенија  (Read 2561 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 40
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Еден мој пријател сака да почне бизнис со акваристика, слушајчи ме мене цело време за аквариумот го зајаде пак да го активира аквариумот дома, ама и на таван.
Идејата е да изведе во таванската соба 6-8 акваримучиња, кои по мој совет би биле помали и пониски, за разлика од неговата желба да има два долги акватиуми, сепак на има две метални полици од колонијал кои се 1,5 метри долги и појачани со дополнително заварување и подлога од штици би биле доволни за да издржат. значи подобро 3*50литри=150л отколку два долги аквариуми со по 150литри.
Аквариумите засега ќе бидат за растенија (што значи едвај чекаме Профито да стигне) и наместо риби мојот предлог е да чува ракчиња кои се многу побарани на пазарот.
Големина на аквариумите би била 40см должина 30висина и 30 широк значи 36 литри.

Засега проблемот е како да се изведе цел овој систем и како предвреме да се решат проблемите пред да се појават, нели се е во планирањето. На пр.филтрацијата, дали за секој аквариум засебно па со една воздушна пумпа во секој аквариум по еден сунгер или еден надворешен канистер/филтер.

Во темата на ДимитарЈ има многу убави слики ама ако може да пиши со кои проблеми се соочува секојдневно многу би помогнало.
« Last Edit: October 13, 2010, 09:28:20 AM by GoranX »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 55
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Ako se odluci za trevi togas najdobro ke bide 2 dolgi od po 150, no podeleni po visina na sekoi 30-40cm i toa od povisoko kon najnisko,imav postirano slika nekade od takov skalest akvarium
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 55
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7393
 • Activity:
  12%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Еден филтер за сите е изводлива работа и многу едноставно е одржувањето.
Но со овој начин во случај на зараза таа ќе ја има во сите аквариуми.
Има добри слики во темата на Раико од Бугарија. Добро е над сите аквариуми да има довод на вода или варијанта една чешма до аквариумите па со црево за менување вода. Исто така добро е и одводот да се донесе до самите аквариуми како би можел со црево од секој аквариум директно да оди водата во канализација. Последна добра работа е некое буре за одстојана вода кое би имало одвод или пак со потопна пумпа во бурето за полнење на аквариумите кое го врзуваш на системот за довод до аквариумите.
Менувањето на вода често и често хранење овозможува брз и здрав раст на малите.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Bez ogled dali stanuva zbor za rastenija ili ribi koga povekje akvariumi koristat centralna filtracija obavezno na izlez od filterot mokjnoUV 24 casa non stop.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Nesto ne ste razbrale ili jas ne razbiram. Ova sto go postirase Uran e EDEN akvarium i tuka nema da ima nikakvi "mali"  :dontknow:  Toa e kaskaden akvarium i vodata pagja od edna pregrada vo druga i sluzi samo za trevi. Bidejki svetloto ke bide nad akvariumot tie trevi sto baraat poveke svetlo ke bidat vo najvisokata pregRada i se taka nadolu do najnezahtevnite vo najniskata. Barem jas takvi sum videl vo Turcija i sluzea samo za trevi.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 55
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Mislam deka ova e" hidrophonik"
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 40
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7

[Login or Register]

Мене ми личи на emersed одгледување, че побарам на интернет сега повеќе.
Мислам дека сепак подобро е да биде submersed одгледување во аквариуми не повисоки од 25цм со 1W/l осветлување.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
U takov kaskaden akvariun trevata moze da zivotari ama da se odgleduva ne. Znaci tteba zdravi akvariumi sredeni do max pa da odgleduvas treva bez alga za prodazba. Inace treva so algA nikoj ne kupuva   A co2 kako ke smestite. Za trevi treba protok kako za malawi akv. Ne biva vo toj kaskaden taa rabota. A izracuna li kollu gjubrenje i podloga ke ti trebaat.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 55
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Svrhata na kaskaden akvarium e ODGLEDUVANJE na trevi!! Ova e izmisleno pred mnogu godini i nema sega da debatirame koj i kako go izmisli trkaloto.

Prosto, ekonomicno i funkcionalno.  Od najvisoka treva do najniska gloso. Primer, znaeme deka glosoto bara jako svetlo, so ista neonka se zadovoluva taa potreba, bidejki zracite ne patuvaat 50 cm niz voda tuku 20, itn itn

Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
I ke me ubedis deka vo takov akvarium uspesno ke se ODGLEDUVA I RAZMNOZUVA TREVA , sedi be staro znaes ti poveke od toa. Vo toj akvarium samo vo prodavnica mozat da cuvaat treva dve nedeli, posle zasto u akvatika ja frlaa, zasto celata skapuvase. nemoja da mi kazes deka sekoja treva ke rstae uspesno tamu, ne sekoja saka isti uslovi, zatoa ostajte taa politika, ste videle li kako izgleda "rastilisteto" za trevi na Rastaman. se mali akvariumi po 40-tina litri i sekoj so posebna oprema. nemozete na pazarot da nudite sagitarija i ehinidorus. treba vrsti koi se retki vo MK.

A u toj kaskaden akvarium kako ke obezbedite protok na voda  10 pati pogolem od  litrazata na akvarium, za treva treba da bide jaka turbulencija na vodata.  
« Last Edit: October 14, 2010, 02:07:17 AM by ПРЧО »

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
btw, ste videle site kako se prodavaat rastenija u normalni prodavnici u svetot, nikoj ne prodava u kaskaden akvarium, site prodavaat od sredeni akvariumi do max. duri vo srbija e taka, samo kaj nas se prodavaat u plasticno kofice. pola skapani i raspadnati. ili u najlos slucaj rastenija koi se odgleduvani emersno..... aj nejkam vise da zboram

vsutarov

 • Guest
Eve uste edna izmacena dusa koga stanuva zbor za trevi.Gi imam istite maki i moram da se slozam so Prco i uste da dodam za kolicinata i izbor na gjubriva kaj nas na pazarot.Za kaskadnite akvariumi,ne sum probal ama mislam deka ne se bas najdobro resenie za razlicni vidovi trevi,Povekje pomali akvariumi i poniski mislam deka bi vrsele rabota

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 55
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
  nemoja da mi kazes deka sekoja treva ke rstae uspesno tamu, ne sekoja saka isti uslovi

A u toj kaskaden akvarium kako ke obezbedite protok na voda  10 pati pogolem od  litrazata na akvarium, za treva treba da bide jaka turbulencija na vodata.   

Dobro be majkata, pa zarem nemame razlicni vrsti vo EDEN akvarium ??

Protokot e tolkav kolku ti ke stavis pumpa!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
PRCO niz 5-6 prodavnici vo Istanbul i edna vo Belgrad akvariumite so trevi bea isti vakvi kako sto go nacrta Uran

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Vie ili ne me razbirate ili nejkete. Vo toj akvariummoze da se cuva treva za prodavanje ama ne i za rastenje i razmnozuvanje.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Jas kolku sto vidov trevite bea zasadeni i bea ODLICNI !!  I mnogu ubavo jas te raqzbiram, ama ne se soglasuvam so tebe. Posto niskite trevi bea zasadeni najgore i svetloto bese najblisku do niv. A crvenite bea vo vtoroto nivo i taka nataka nadole. I virea direktno od zemja, znaci tuka porasnale ....  :dontknow:

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Ne se slagam ama aj neka vi bide. Po mene teorija nema za takva rabota na dolgi stazi. Ama eve moze poise znaete od mene.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 So site uslovi dobro svetlo CO2 i prihrana preku voda ne gledam zosto da ne moze i vo takvi plasticni saksii so olovno tegce i vetacka vata.Ne mora podloga nikakva da ima site znaeme deka so korenot samo se drzi i cica.A zosto protok kako vo Malawi?

vsutarov

 • Guest
Rabotata e sto maka macime bas poradi toa sto sakame razlicni vidovi na isto mesto da cuvame od pusti keif..Ama toj sto ke gi mnozi ne bi sakal da se maci so toa.Jas za mene mozam da kazam,ne uspeav site vidovi da gi socuvam vo akvariumot od tie pricini.Amam ostanuva,toj sam da si odluci.

Tags:
 

Совет за лепење мал триаголен аквариум

Started by amareto

Replies: 2
Views: 820
Last post May 16, 2011, 08:46:57 AM
by OscarMKD
СОВЕТ Аквариум 6ка

Started by decobt

Replies: 10
Views: 1071
Last post May 23, 2011, 04:14:22 AM
by decobt
Users Online Users Online (25)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal