collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:31:24 PM]

The first post content
Купечки: [Login or Register]
Димензии: ефективни 75*33*40 (д*ш*в)
Литража: околу 100л
Филтер: внатрешен, 500л на саат
Осветлување: две вградени неонки, спецификација вика 24в, ама мене колку што ми се гледа се од тажни 12в две т-5ки со околу 50цм должина по неонка (не можам да видам убаво зш се во кутија вградени на самиот капак). За спешл ефектс направи сам силиконска лед лента РГБ светилки залепена на капак. Во план е или замена на неонките во капакот со гро лукс или па додавање на две гро лукс неонки на самиот капак. Ќе видам убаво што можам со тој капак да вклопам.
Греач: 200в, стар е ама би требало да заврши работа
ЦО2: направи сам (шоља и 1/4 шеќер со кафена лажичка сода во млака вода, кафена лажичка квасец исто во млака вода и се заедно во шише 1.5л). За почеток ќе го оставам додека се циклира 24 саати да тече, за понатака не сум сигурен, мислам дека има доволно површинска агитација од филтерот за да нема големи промени во ЦО2 и пХ ноќно време па размислувам и понатаму да работи 24/7... Или па навечер вклучувам воздушна пумпа...
Подлога: тетра план најдоле по страните. Врз тетра плант кварц 0,8-1,2мм. На средина покрупен песок 2-3мм.
Камења: од Марков Манастир, тестирани со ХЦЛ
Растенија: Cryptocoryne Usteriana, Hairgrass (позз Влатко), Ludwigia (мислам...)
Риби: Јок :) во план се 5-6 скалари, јато неонки и мора да вдомиме и една златна рипка, макар што веројатно ќе го ремети песокот многу...

Предизвик беше тоа што треба да изгледа убаво од три страни, значи ефективо не смее да има позадина. Само од една страна е блокиран погледот.

Ако се фатат убаво растенијата би требало да отскокнува патеката на средина убаво. Тоа е планот, сега за сега осветлувањето е критично.

Во подготовка:

[Login or Register]

[Login or Register]

Спешл ефектс:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Полнењето:

[Login or Register]

Сетапот:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: 100l community  (Read 5443 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
100l community
« on: June 15, 2015, 11:56:40 AM »
Купечки: [Login or Register]
Димензии: ефективни 75*33*40 (д*ш*в)
Литража: околу 100л
Филтер: внатрешен, 500л на саат
Осветлување: две вградени неонки, спецификација вика 24в, ама мене колку што ми се гледа се од тажни 12в две т-5ки со околу 50цм должина по неонка (не можам да видам убаво зш се во кутија вградени на самиот капак). За спешл ефектс направи сам силиконска лед лента РГБ светилки залепена на капак. Во план е или замена на неонките во капакот со гро лукс или па додавање на две гро лукс неонки на самиот капак. Ќе видам убаво што можам со тој капак да вклопам.
Греач: 200в, стар е ама би требало да заврши работа
ЦО2: направи сам (шоља и 1/4 шеќер со кафена лажичка сода во млака вода, кафена лажичка квасец исто во млака вода и се заедно во шише 1.5л). За почеток ќе го оставам додека се циклира 24 саати да тече, за понатака не сум сигурен, мислам дека има доволно површинска агитација од филтерот за да нема големи промени во ЦО2 и пХ ноќно време па размислувам и понатаму да работи 24/7... Или па навечер вклучувам воздушна пумпа...
Подлога: тетра план најдоле по страните. Врз тетра плант кварц 0,8-1,2мм. На средина покрупен песок 2-3мм.
Камења: од Марков Манастир, тестирани со ХЦЛ
Растенија: Cryptocoryne Usteriana, Hairgrass (позз Влатко), Ludwigia (мислам...)
Риби: Јок :) во план се 5-6 скалари, јато неонки и мора да вдомиме и една златна рипка, макар што веројатно ќе го ремети песокот многу...

Предизвик беше тоа што треба да изгледа убаво од три страни, значи ефективо не смее да има позадина. Само од една страна е блокиран погледот.

Ако се фатат убаво растенијата би требало да отскокнува патеката на средина убаво. Тоа е планот, сега за сега осветлувањето е критично.

Во подготовка:

[Login or Register]

[Login or Register]

Спешл ефектс:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Полнењето:

[Login or Register]

Сетапот:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: September 03, 2017, 02:08:21 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 55
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: 100l community
« Reply #1 on: June 15, 2015, 12:22:01 PM »
so sreka  :icon_thumright:
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7393
 • Activity:
  12%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: 100l community
« Reply #2 on: June 15, 2015, 11:55:21 PM »
Akvariumov ke se gleda od 3 strani?

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: 100l community
« Reply #3 on: June 16, 2015, 12:25:18 AM »
So srekja startot Blagoja, kako si zamislil taka da ti ispadne, ako ne ispadne od prva, togas od vtora i treta sigurno kje bide  :happy:. Momentalnive trevki ne ti barrat mnogu svetlina, taka da ima sansi da se fatat ...

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 55
 • Posts: 1121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
Одг: 100l community
« Reply #4 on: June 16, 2015, 07:08:36 AM »
so sreka startot !
ajde za pocetok za da trgne rabotata edna (prva)  560855
so samoto ureduvanje sigurno ke se menuva i setapot ;) so skalari ok se neonki ama karas :( za skalari ubavo e so trevki ama dobro bi bilo da ubacis i nekoe drvce (i za samiot setup) .Kamenjata ne me odusevija vaka namesteni kako i razlicnata boja . Samo poleka ,sam ke vidis sto cini sto necini i ke go stokmis po tvoj keif!
 :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 7518
 • Activity:
  10%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: 100l community
« Reply #5 on: June 16, 2015, 08:26:06 AM »
со среќа стартот... еве уште една карма и од мене...  560855

многу нема што да се коментира во оваа фаза односно може да се даде критика за планот во иднина.
комбинацијата на скалари со неонки е премногу добра за да се замеша внатре златна рипка или популарно кажано „карас“.
не дека нема да преживее златната рипка туку едноставно и јас го делам (претходното) мислење дека повеќе ќе им пречи и зафаќа простор отколку што може да делува повеќе „природно“.

сетапот може да се развива... недостасуваат камења, а поради литражата мое мислење е да користиш плочести.
скаларите преферираат и дрво или корен... можеш да најдеш мал милион случаи какви дрва/корења се користени во аквариумите... слободно можеш да ја примениш таа идеја.  :icon_thumright:

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #6 on: June 16, 2015, 10:59:19 AM »
Да, да од три страни треба да се гледа и да изгледа убаво.

Карасот го мислам и јас, ќе му плаче мајката на песокот а богами и растенијата не се сигурни, ама проблемот е што не е мој а не знам како да му објаснам на сопственикот дека не пасува тука  :no: Сега за сега си купувам време додека се циклира. Инаку ако го оставев на другите во фирма до сега ќе имаше розев песок, замок, потонат брод и саде караси внатре  5805

Дрво имав донесено ама не го собираше на крај за добри 7-8 цм. Кај и да го сецнев ќе изгубеше од карактер дрвото така да тоа го баталив. Сега наредна тура накај Бабуна или Маркова Река ќе побарам пак.

Камењата позади се иста боја а тие напред се малку распар. Од Бабуна донесов два најлони убави бели плочасти, ама буквално секој до еден реагираше со ХЦЛ. Од тогаш си носам едно шише во кола за да не влечкам камења навака натака (болест)  aha

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 7518
 • Activity:
  10%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: 100l community
« Reply #7 on: June 16, 2015, 12:34:33 PM »
плочести камења ќе најдеш кај маркова река... скоро сите нема да реагираат на киселина ама за секој случај провери со шишето што ќе го носиш со тебе...  :icon_thumright:

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #8 on: June 19, 2015, 04:00:31 PM »
Неонките што се вградени успеав да видам се 4000к, сега докупив уште две флуоресцентни светилки од по 6500к. Сите светла се на тајмер за тоа да не се замарам.

Ако овие две ги средам како што треба во капакот (без да го стопам се подразбира :D) тогаш планирам уште две и за прва сила доста е   :icon_salut:

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: 100l community
« Reply #9 on: June 21, 2015, 10:46:13 AM »
So sreka startot. Go naracavte akvariumot ili ???

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #10 on: June 21, 2015, 03:52:42 PM »
So sreka startot. Go naracavte akvariumot ili ???

Не, на крај сепак се решив за купечки од локален пет шоп. Димензиите беа идеални за мои потреби, филтрацијата ОК, заоблените ќошиња кул... Само очекувано осветлувањето вградено во капак тапа, ама има можност за корекција не е страшно.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: 100l community
« Reply #11 on: June 21, 2015, 09:57:55 PM »
Da vidov deka e kupecki i mnogu mi se dopagjaat cenite pa sakav da te prasam kako go zema akvariumot zosto gledam deka prodavnicata e vo Varna. Go poracavte preku internet do Makedonija ili do nekoj grad poblesku vo Bugarija ? Za taa cena uste denes go poracuvam

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #12 on: June 23, 2015, 01:19:34 PM »
Da vidov deka e kupecki i mnogu mi se dopagjaat cenite pa sakav da te prasam kako go zema akvariumot zosto gledam deka prodavnicata e vo Varna. Go poracavte preku internet do Makedonija ili do nekoj grad poblesku vo Bugarija ? Za taa cena uste denes go poracuvam

Аааа не не, го земав од тука и бајаги поскап од бугарскиот на линкот... Или тоа или треба да тркнеш до Варна  :dontknow:

Со двете штедливи одма има ефект кај лудвигиите и криптите. Нови ливчиња доста и колку што глеам цели нови стебленца. Наредна недела ако тера вака ќе имам лудвигии  уште 2-3.

Тревата на некои места фаќа, на други поспоро. Земав денес и една 13в гро лукс, утре ќе глеам да и најдам место и нејзе...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 7393
 • Activity:
  12%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: 100l community
« Reply #13 on: June 23, 2015, 11:52:55 PM »
Koga ke snema mesto i nov kapak ke iskoci  boske

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #14 on: June 25, 2015, 12:41:47 PM »
Koga ke snema mesto i nov kapak ke iskoci  boske

Екшели... натака тргна работава  :headbang:

Шала, толку, две штедливи и гролукс од 15в, две вградени неонки, 54цм, немам поим за ватажа и ргб лед лента доста е за сега :dontknow:

Од наредна недела може и некоја рипка да заплива.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #15 on: July 02, 2015, 08:49:33 AM »
Update


[Login or Register]

[Login or Register]

Не знам дали се зезнав, лудвигиите беа бајаги пораснати па ги пресеков и повторно ги посадив пресечените половинки. Бар на нет така видов видеа за стеблести растенија...

Vallisneria-та е нова, а криптите ги преместив на другата страна, поубаво ми личи вака.

Имав проблем со кафена па со сино-зелена алга ама сега за сега под контрола е. Фаќа на стакло, камења и субстрат...

Најдов убаво дрво од лоза конечно па од понеделник ќе го средувам.

За риби изгледа уште рано е, циклирам со храна која се распаѓа и проверувам со ленти (само баш и не знам колку се точни :dontknow:), моментално но2 5мг/л а но3 накај 30...

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: 100l community
« Reply #16 on: July 11, 2015, 09:42:30 AM »
Update

НО2 се сведе на 0 уште во саботата, па време беше за рипки  :headbang:

Прво во понеделникот додадов 2 моли, па во четвртокот плеко и една мини гупа па денес бев во шопинг: 3 скалари, 4 рамирези, уште 2 моли, 3 ботиа рипки и 3 коридораси.

Малку забегав а помошниот аквариум ми е премногу мал за да сместам повеќе риби па скаларите и чистачите одма ги ставив во аквариум а рамирезите и молите во помошниот па во тек на недела 2 по 2 ќе ги пуштам во новото дома. Малку ми е шубе сега до понеделник да видам да не имам spike заради големиот број риби кои ги пуштив од еднаш ама ваљда ќе е се ОК  :icon_scratch:


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register][Login or Register]

[Login or Register]

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 33
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: 100l community
« Reply #17 on: July 11, 2015, 11:56:41 AM »
секој со свој мерак,ама мене ми е малце хаос,имаш риби од јужна и латинска америка па се до азија,а со хаирграсот мислам ќе имаш мака, зошто сака појак субстрат со другата тревка мислам дека ти е бацопа кампакт исто мака ќе имас ама не толку, среќно и само напред

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 7518
 • Activity:
  10%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: 100l community
« Reply #18 on: July 11, 2015, 12:25:07 PM »
нема проблем за рибите ако се од јужна или латинска америка.
плекото и ботиите не се неопходни во овој аквариум.

замена и многу подобра опција од плекото е анциструс. тој нема да го прерасне аквариумот и ќе се погрижи за алгата да не се развие повеќе отколку што треба...  :icon_thumright:

како и да е, среќно и понатаму...  :happy:

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 33
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: 100l community
« Reply #19 on: July 12, 2015, 05:33:59 AM »
како што пишав секој има свој вкус,јас повеќе сакам биотопски кога растителниот и животинскиот свет се од едно поднебје,а како дете правев и по забегани комбинации од оваа:)

Tags:
 

Nov 100L Treven Akvarium

Started by Deniro Alarm

Replies: 14
Views: 943
Last post January 18, 2020, 02:21:24 AM
by p
Users Online Users Online (9)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal